Po miesiącach lockdownu, spragnieni wyjazdów Polacy ruszyli na wakacje. Jak pokazuje badanie Kantar Public – w tym roku 46% naszych rodaków planuje wybrać się na urlop, a większość pozostanie w kraju. Każda podróż naturalnie wiąże się z zabraniem ze sobą bagażu. Jednak nie dla wszystkich może być to łatwe zadanie. Liczba rzeczy do przewiezienia może przerosnąć rodziny z dziećmi, szczególnie małymi, a ciężar walizki niejedną osobę starszą. Z kolei w przypadku zagranicznych podróży tanimi liniami lotniczymi można się łatwo pogubić w gąszczu nowych regulacji i w efekcie przepłacić. Odpowiedzią na te wyzwania może być nadanie bagażu kurierem. Z danych Furgonetka.pl wynika, że oszczędności między paczką kurierską a bagażem rejestrowanym w samolocie mogą sięgnąć nawet 50%.
O tym jak przygotować bagaż do wysyłki, czego nie może zawierać oraz jak go nadać mówi Marta Gaińska, Operations manager, Furgonetka.
Po co wysyłać bagaż kurierem?
Powodów może być tak wiele, jak podróżujących, jednak widzimy tu duże korzyści dla kliku grup. Pierwsza to rodziny z dziećmi, szczególnie małymi – liczba bagaży jest wówczas ogromna. Trzeba ze sobą zabrać nie tylko całą gamę ubranek, ale też pieluchy, maty do przewijania, leki, kosmetyki, produkty spożywcze, zabawki, wózek i wiele innych. A im więcej pociech, tym większy bagaż. Z nadmiarem możemy sobie łatwo poradzić wysyłając go kurierem. W ten sposób zyskujemy wolne miejsce w samochodzie, unikamy zamieszania i problemów z rozmieszczeniem walizek w pociągu, a nierzadko wysokich opłat dla linii lotniczych za nadbagaż. Kolejną grupą są seniorzy, którzy w związku ze starszym wiekiem lub różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi mogą nie być w stanie nosić lub ciągnąć swojego bagażu, zwłaszcza jeśli wybierają się w dłuższą podróż. Również w przypadku wyjazdów zagranicznych może się okazać, że taniej jest nadać bagaż kurierem niż zapłacić za jego transport samolotem. Taki sposób może się również sprawdzić w przypadku osób, korzystających ze „stopa” czy car-sharingu.
Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się na taką formę to zawsze należy uprzedzić hotel lub ośrodek, do którego się wybieramy, że nasz bagaż pojawi się na miejscu przed nami.
Czego nie może zawierać bagaż nadany kurierem?
Bagażu nie można wysłać, jeśli znajdują się w nim m.in. wartościowe rzeczy, dokumenty, alkohol, pieniądze. Do walizki nie można też wkładać produktów szybko psujących się, niebezpiecznych oraz płynów, które mogłyby się rozlać i uszkodzić nie tylko zawartość przesyłki, ale też inne paczki w danym transporcie. Najlepiej w każdym przypadku sprawdzić listę towarów zabronionych u konkretnego kuriera. Bez problemu można natomiast wysłać bagaż z ubraniami, zabawkami, pieluchami, matami do przewijania, butami czy z niektórymi pamiątkami z podróży.
Jakiej wielkości bagaż można nadać?
Każda walizka ma inny rozmiar i wagę, a firmy kurierskie stosują różne limity. Zanim więc zaczniemy pakowanie dobrze jest sprawdzić jakie mamy możliwości w tym zakresie. Najłatwiejszą opcją będzie zmierzenie walizki i dodanie do poszczególnych wymiarów kilku centymetrów oraz wstępne oszacowanie wagi, jaką może mieć. Następnie wystarczy skorzystać z portalu Furgonetka.pl – wprowadzić wszystkie dane i sprawdzić jak kształtują się ceny u poszczególnych firm. Jeśli któraś z nich nie będzie w stanie zrealizować przesyłki – wyświetli się przy niej czerwone kółko z wykrzyknikiem. W ten sposób dowiemy się czy możemy nadać planowany bagaż oraz jaki będzie jego przybliżony koszt, a także unikniemy przykrej niespodzianki przy nadaniu.
W przypadku wysyłki do paczkomatu ciężar przesyłki wraz z opakowaniem nie może przekraczać 25 kg. Niektóre firmy kurierskie dopuszczają jednak możliwość nadania przesyłki standardowej o wadze do 32 kg.
Jak przygotować bagaż do wysyłki?
Bagaż najlepiej jest zapakować w karton, gdyż tylko wtedy będzie traktowany jak przesyłka standardowa. Walizka owinięta wyłącznie w folię zostanie zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa, a co za tym idzie – jej nadanie będzie dużo droższe.
Walizka przeznaczona do wysyłki musi być zamknięta, by jej zawartość nie wydostała się na zewnątrz i nie zniszczyła. Należy ją też dobrze zabezpieczyć – najlepiej najpierw owinąć folią i umieścić w kartonowym opakowaniu, a wolne przestrzenie wypełnić miękkim materiałem, np. zmiętymi gazetami lub folią. Do owijania najlepiej sprawdzi się folia bąbelkowa, ale oczywiście może to też być stretch. Z kolei karton powinien być gruby i sztywny – jeśli będzie rozerwany lub mokry to może nie wytrzymać procesu sortowania. Standardowe przesyłki są bowiem sortowane maszynowo, a opakowanie powinno chronić zawartość w taki sposób, by paczka „przeżyła” całą drogę. Karton trzeba dokładnie zakleić, a w razie potrzeby oznaczyć naklejką „Ostrożnie”. Takie podwójne zabezpieczenie będzie szczególnie potrzebne, jeśli walizka jest droga lub misternie wykonana i warunki transportu mogłyby wpłynąć na jej wartość oraz wygląd. Sposób zapakowania wózka dziecięcego będzie dokładnie taki sam.
W przypadku przesyłek zagranicznych walizkę również pakujemy w opisany powyżej sposób, jednak postarajmy się to zrobić jak najdokładniej, gdyż taka przesyłka pokona znacznie dłuższą drogę niż paczka krajowa i prawdopodobnie będzie też więcej razy sortowana.
Jak nadać bagaż?
Gotową przesyłkę trzeba zważyć i zmierzyć. Nie należy posługiwać się pomiarami, których użyliśmy do przygotowania wstępnej wyceny. Do mierzenia z powodzeniem można wykorzystać centymetr krawiecki, a nawet linijkę, a do ważenia zwyczajną wagę łazienkową. Pomiar powinien uwzględniać długość, szerokość i wysokość paczki, a wartości te nie mogą być wyższe niż dopuszczalne w wybranej firmie kurierskiej. Pomiar wagi również jest bardzo ważny, dlatego, że w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu pojawi się konieczność dopłaty.
Zapakowany bagaż w bardzo łatwy sposób można nadać przez internet, np. za pomocą platformy Furgonetka.pl, oferującej usługi aż 10 firm kurierskich. W ten sposób możemy porównać oferty różnych przewoźników i wybrać najkorzystniejszą pod względem ceny, warunków dostawy czy dostępności ewentualnych usług dodatkowych. Serwis umożliwia nadanie zarówno przesyłki krajowej, jak i międzynarodowej, a także oferuje szereg opcji dodatkowych, takich jak: ubezpieczenie, nadanie w weekend lub doręczenie do konkretnej godziny. Przesyłkę kurier może odebrać z naszego domu lub ośrodka czy hotelu, w którym się zatrzymaliśmy, ale możemy ją też samodzielnie dostarczyć do wybranego punktu nadań. Przy czym pierwszy sposób z pewnością będzie łatwiejszy.
A jak nadać bagaż za granicę?
Wśród firm kurierskich obsługujących nadania zagraniczne są firmy: DPD, FedEx, GLS i UPS. Każda z nich ma inny cennik, który dodatkowo różni się w zależności od cech przesyłki. Wybór najtańszej oferty wymaga porównania kosztów, co najłatwiej jest zrobić za pomocą portalu, będącego brokerem usług kurierskich. Im więcej firm będzie miał w swojej ofercie, tym więc opcji będziemy mogli zobaczyć. Na tej podstawie szybko można ocenić, który kurier oferuje najtańsze doręczenie. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że przesyłki międzynarodowe są droższe niż krajowe i nie zawsze będą miały niższe ceny niż bagaż rejestrowany czy opłata za nadbagaż. Wszystko zależy od wymiarów i wagi, a także kraju nadania. Warto jednak tę opcję sprawdzić, szczególnie jeśli mamy dużo walizek.
Konieczność nadania bagażu kurierem może się pojawić się w różnych sytuacjach życiowych. Ważne, żeby przed wykonaniem tej czynności porównać dostępne oferty i wybrać najlepszą dla siebie pod względem cenowym, terminu dostawy oraz opcji dodatkowych. Z kolei w przypadku samej przesyłki – pamiętać o dokładnym jej zabezpieczeniu.
Be First to Comment