Press "Enter" to skip to content

Palio di Siena

Palio di Siena – w mieście we włoskiej Toskanii.

Sieneńskie Palio jest najsłynniejszą włoską gonitwą konną. Pierwszy wyścig odbył się już w średniowieczu. Jest to wielkie święto Sieny oraz jej 17 kontrad inaczej dzielni, które od wieków ze sobą konkurują. Każda z dzielnic ma swój unikalny herb i strój.

Z siedemnastu kontrad tylko dziesięć bierze udział w Palio, które jest organizowane dwa razy do roku, czyli 2 lipca i 16 sierpnia. Co roku w gonitwie bierze udział 10 dzielnic: 7 tych które nie brały udziału w poprzednich wyścigach oraz 3 dzielnice, które są wyłonione podczas losowania.

Przygotowania do tego wydarzenia trwają przez cały rok. Istotnym elementem są procesje danych kontrad, które w swoich historycznych strojach chodzą po całym mieście i odwiedzają kolejno bazy swoich rywali.

Na centralnych placu sieneńskim Piazza del Campo, który ma kształt muszli, usypywany jest tor wokół którego ścigają się konie. Plac muszą okrążyć 3 razy, lecz sam wyścig nie trwa dłużej niż 90 sekund.

Dżokej, który wygra bieg jest prawdziwym bohaterem dla swojej dzielnicy. Zwycięska kontrada organizuje dla wszystkich kolację w której biorą udział tysiące biesiadników.

W Sienie jest tradycja, że młodzi mogą się ożenić czy wyjść za mąż za osobę z innego włoskiego miasta lub innego państwa, ale nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z osobą z innej dzielnicy, właśnie ze względu na rywalizację jaka w nich panuje.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Palio di Siena

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0