Press "Enter" to skip to content

„Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi”

Działdowo – „Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi”

Ulica Męczenników w Działdowie wyróżnia się pomnikiem, na którym został wyryty napis „Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi”. Pomnik ten jest nieco schowany, chociaż teoretycznie znajduje się bardzo blisko ulicy Męczenników.

Żeby trafić pod ten pomnik, trzeba jechać taką oto trasą: wjazd do Działdowa od strony Mławy poprowadzi nas w kierunku dawnego zamku krzyżackiego, w którym obecnie znajduje się Urząd Miasta.

Następnie należy minąć skrzyżowanie i za światłami trafić do składu rolnego, a dokładniej z artykułami, które służą do produkcji rolnej. Ten skład będzie się znajdował kilkaset metrów od wcześniejszego skrzyżowania, po prawej stronie jezdni.

Pomnik wzniesiono w 1915 roku, na nim znajduje się krzyż prawosławny, a także teutoński. Tutaj znajdował się grób dwóch przeciwników Rosjanina oraz Niemca, który nad tym miejscem ostrzeliwali się jednocześnie prowadząc swoje aeroplany.

Do tego wydarzenia doszło rok wcześniej przed postawieniem iglicy. Nikt nie jest w stanie odgadnąć kim byli tamci piloci. Ich nazwiska do tej pory są nieznane.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

„Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi”

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0