Press "Enter" to skip to content

Puszcza Niepołomicka Bochnia

Bochnia – Puszcza Niepołomicka

Jeśli ktoś naprawdę bardzo lubi kontakt z naturą, to nie powinien pomijać takiego miejsca jakim jest Puszcza Niepołomicka. Jest ona znana już od bardzo dawna.

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1242 roku. Ponieważ to wtedy nazywano ją również jako Las Kłaj. Natomiast ponad 150 lat później, czyli w 1393 roku, określano ją jako Las Niepołomicki. Natomiast nazwa Puszcza Niepołomicka pojawiła się po raz pierwszy w 1441 roku.

Dla nas może być to nazwa kompletnie nic nie znacząca. Jeśli jednak cofniemy się kilkaset do tyłu, to w staropolskim języku niepołomicki oznacza również niezniszczalny. Zawsze, czyli odkąd zaczęły się wzmianki o Puszczy Niepołomickiej, jej terytorium należał do Państwa.

Na jej obszarze dobywały się zacne łowy. Nie tylko tradycyjny myśliwi. Ale można sobie wyobrazić, że również dawni królowie przyjeżdżali do Puszczy, by oderwać się od swoich obowiązków.

Tymi królami byli na przykład Kazimierz Wielki, Zygmunt August, czy Stefan Batory.

Łowów nie szczędził sobie również Władysław Jagiełło, czy też Zygmunt Stary. A i zwierzyna dopisywała. Właśnie Puszcza Niepołomicka słynęła z tego, że tutaj pojawiały się piękne okazy dzika, tura, łosia, a nawet wilki.

Puszcza Niepołomicka składa się z kilku kompleksów, z których największy znajduje się na powierzchni ponad 110 kilometrów kwadratowych.

Warto również dodać, że na obszarze Puszy znajduje się aż 6 rezerwatów przyrody. Wśród nich wymienić można chociażby Rezerwat przyrody Dębina, rezerwat przyrody Koło, czy też rezerwat przyrody Lipówka.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Puszcza Niepołomicka Bochnia

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0