Press "Enter" to skip to content

Olsztyn Jezioro Długie

Olsztyn – Olsztyn Jezioro Długie

Jednym z najbardziej atrakcyjnych terenów w Olsztynie są tereny zlokalizowane w okolicach Jeziora Długiego. Jeszcze od południa i zachodu otacza je cywilizacja, ale już pozostałe otoczone są lasami.

Jezioro Długie to zbiornik hydrologicznie zamknięty, charakteryzujący się wydłużonym kształtem. Ma ono 1750 metrów długości oraz do 250 metrów szerokości.

Z kolei jego powierzchnia wynosi 26,8 ha. Jezioro Długie to istny raj dla wędkarzy, bo akwen jest ogólnodostępnym łowiskiem.

Najstarsi mieszkańcu Olsztyna pamiętają, że wokół tego jeziora gromadzili się liczni plażowicze, bo było to również plażowaniem i kąpielą. Niestety pod koniec lat 50. XX wieku kąpieliska wokół tego akwenu zostały zamknięte.

Tym samym doprowadziło to do długotrwałego niszczenia tej okolicy, a w konsekwencji zaliczenie w 1972 roku do listy najbardziej zanieczyszczonych jezior na terenie naszego kraju.

Dopiero tego rodzaju zniewaga doprowadziła władze miasta do tego, że zaczęły czynić działania mające na celu odwrócić ta niekorzystna tendencję.

Na początku zastosowano metodę „płukania” Długiego, a do tego celu wykorzystano wodę z sąsiednich jezior, a następnie zaczęto dotleniać wodę za pomocą specjalnej aparatury.

Dzięki tej innowacyjnej metodzie jezioro odzyskało swój dawny blask. Stąd też na dzień dzisiejszy Jezioro Długie może pochwalić się II klasa czystości. Nie zaskakuje, więc fakt, ze ponownie nad Jeziora Długiego ściągają spacerowiczów oraz wędkarzy.

Amatorzy wycieczek pieszych powinni wybrać się w trasę dookoła akwenu z wykorzystaniem mostku, dzielącego jezioro na dwie nieregularne części.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Olsztyn Jezioro Długie

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0