Press "Enter" to skip to content

Kamienne Baby Olsztyn

Olsztyn – Kamienne Baby

O tym, że przed wiekami między Niemnem, a Wisłą żyły plemiona pruskie zaświadczają nas liczne pozostawione przez nich ślady bytowania. Jednym z bardziej intrygujących przykładów bytności Prusaków na tych terenach są tzw. „kamienne baby” czasem znane też pod określeniem „pruskie baby”.

Najprawdopodobniej były one personifikacją lokalnych bóstw. Tego rodzaju tajemnicze figury możemy reż spotkać na dziedzińcu gotyckiego zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Są to rzeźby kamienne wykute z granitowych głazach narzutowych.

Wspomniane rzeźby mają co najmniej 700 lat, ale ich dokładny wiek oraz przeznaczenie nie są dokładnie zbadane. Każdy z posągów jest wysokości do półtora metra i wbrew swojej nazwie przedstawiają one postacie o męskich kształtach.

Nazywane są one „babami”, lecz posiadają one typowo męskie przymioty jak na przykład uzbrojenie lub wąsy. Jest to związane z tym, że w języku tureckim zwrot „baba” lub „bal-bal” oznacza mniej więcej tyle, co człowiek zasłużony, ojciec albo też czcigodny mędrzec.

Wiele postaci posiada wyraźnie nakreślone rysy twarzy, a w dłoniach trzymają róg, miecz lub tasak. Są również i takie, które nie posiadają widocznych atrybutów wojownika, a ich dłonie krzyżują się wtedy na piersiach.

Jako ciekawostkę można podać, że tego rodzaju rzeźby można też napotkać również na ukraińskich stepach, a zwłaszcza tych na położonych na wschód stepach Kazachstanu.

W dalszym ciągu dla badaczy pozostaje wielką zagadką fakt, dlaczego Prusowie tworzyli oraz czcili tego rodzaju posążki, a mieszkający nieopodal nich Słowianie nie tworzyli już tego rodzaju kamiennych postaci.

Wizyta w Olsztynie niestety nie da nam odpowiedzi na powyższe pytania, ale i tak naprawdę warto na własne oczy ujrzeć tutejsze „baby”.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Kamienne Baby Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0