Press "Enter" to skip to content

Gotycki zamek kapituły warmińskiej (XIV w.)

Olsztyn – Gotycki zamek kapituły warmińskiej (XIV w.)

Olsztyn posiada elementy architektury pochodzącej jeszcze z gotyku, czyli z okresu około XIV wieku. Wyśmienitym dowodem na to jest niewątpliwie Zamek Kapituły Warmińskiej, który został wzniesiony w latach od 1346 do 1353.

Była to główna siedziba administratora, który miał pod sobą ziemie kapituły warmińskiej. Jednym z administratorów był Mikołaj Kopernik, który równocześnie z pełnieniem swojej funkcji w latach około 1516-1521 prowadził również obserwacje astronomiczne. Zamek jest otwarty dla zwiedzających.

Mogą oni chociażby oglądać dawne mieszkanie astronoma, a także jego największe tutejsze dzieło, czyli tablicę astronomiczną pokazujący schemat równonocy. Zamek w XVII oraz XIX wieku przechodził różnego rodzaju przebudowy.

Miał on naprawdę urozmaiconą historię, ponieważ do pierwszej połowy XV wieku należał on do zakonu krzyżackiego. Budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli.

Na szczęście zamek ostatecznie został zachowany w całkiem satysfakcjonującym stanie. A do dzisiaj można brać udział w różnych wydarzeniach kulturalnych na zamku lub w jego okolicach.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Gotycki zamek kapituły warmińskiej (XIV w.)

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0