Press "Enter" to skip to content

Willa rodziny Hermenau

Olsztyn – Willa rodziny Hermenau

Przedsiębiorcy, fabrykanci to właśnie ich można było kiedyś bez problemu znaleźć w Olsztynie. Nazwisko niejednej rodziny było na stałe związane z miastem.

Jednym z nich jest nazwisko Hermenau. Rodzina ta była związana z Olsztynem od połowy XIX wieku. Dzięki przedsiębiorczości założyciela rodziny Fryderyka Wilhelma Hermenau w krótkim czasie stali się oni właścicielami tartaku, browaru oraz licznych budynków.

Szczególnie tartak przynosił rodzinie spore dochody, dzięki czemu jeden z potomków Fryderyka – Conrad – mógł pozwolić sobie na wybudowanie podmiejskiej willi.

Przetrwała ona do dzisiaj będąc obecnie wpisanym do rejestrów zabytków obiektem architektonicznym. Została zbudowana na planie kwadratu z bardzo ciekawymi elementami ozdabiającymi zarówno fasadę, jak i dach.

Tworzy to bogatą dekorację. Najbardziej wyróżniają się w konstrukcji glazurowane dachówki holenderskie, a poza nimi bogata ornamentyka otaczająca drzwi i okna, a także drewniany balkonik. Dodatkową i niespotykaną w innych budynkach w mieście zaletą są szczyty o konstrukcji ryglowej.

Willa wiele przeszła po II wojnie światowej. Przeszła we władanie Skarbu Państwa, służyła jako żłobek i przedszkole, a obecnie poświęcona jest na cele charytatywne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Willa rodziny Hermenau

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0