Press "Enter" to skip to content

Willa Fortuna Olsztyn

Olsztyn – Willa Fortuna

Większość miast posiada reprezentacyjne główne ulice. W przypadku Olsztyna taką ulicą przez długie lata była obecna ulica Dąbrowszczaków. Była główną arterią miasta, więc musiało przebiegać przez nią to co najważniejsze – w tym tramwaje – i musiała być luksusowa.

Potrzebę tę wykorzystał Otto Naujack właściciel cegielni oraz autor wielu willi znajdujących się właśnie na głównej ulicy. Dzięki niemu miała ona swój reprezentacyjny wygląd.

Pomimo posiadania wielu budynków w mieście Naujuck zdecydował się na wybudowanie kolejnej. Nosi ona do dzisiaj nazwę Willa Fortuna.

Wybudowana została w latach 1900-1901. Posiada ona trzy kondygnacje i w początkowej fazie swojego istnienia miał luksusowe mieszkania na piętrach, zagospodarowany strych oraz parter, w którym mogły znaleźć się sklepy.

Wyróżniała i wyróżnia się na tle innych budynków ozdobnymi gzymsami, ciekawą elewacje oraz robotą kowalską w nielicznych balkonach w willi. Drugi właściciel Robert Lutz prowadziła w willi sklep meblowy.

Po II wojnie światowej w Willi Fortuna znajdował się posterunek Milicji Obywatelskiej, a potem sądy i biura. W ciągu ostatnich lat willa przeszła gruntowny remont, który przywrócił jej dawną świetność.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Willa Fortuna Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0