Press "Enter" to skip to content

Nieznajowa, wieś widmo Radocyna

Radocyna – Nieznajowa, wieś widmo

Radocyna, jest to już nieistniejąca wieś blisko granicy ze Słowacją. Znajdowała się ona niegdyś na terytorium gminy Sękowa. W chwili obecnej po tej wsi można oglądać tylko nieduże, ale za to bardzo magiczne pozostałości.

Dolina, przez którą przewija się Wisłoka, jest naprawdę malowniczym miejscem. Wieś, która liczyła aż 250 mieszkańców w 1947 roku, w chwili obecnej po sobie zostawiła jedynie kamienne krzyże.

Krzyże po mieszkańcach wioski. To właśnie tutaj również znajduje się Łemkowski cmentarz, czy też przydrożne kapliczki. Nawet zabudowania przypominają o tym, że czas stanął tu w miejscu.

Niektórzy mówią, że Nieznajowa, czyli obecna wioska, jest wsią widmo. Niby jest, ale jakoś tu cicho i spokojnie. Można nacieszyć się wspaniałym górzystym pejzażem, który jest poprzeplatany wcześniej wspomnianymi krzyżami. Rzeczywiście niektórym turystom przechodzą ciarki po plecach jak na nie patrzą.

Jak dotrzeć do dzisiejszej Nieznajowej? Nie jest to trudna droga. Wystarczy cały czas kierować się od Wołowca szlakiem o żółtym kolorem. Można wybrać również inną trasę. Jest nią także żółty szlak, ale idący od Koniecznej przez Radocynę. To jest ewidentnie pomysł na pieszczą wycieczkę.

Jeśli ktoś chce podjechać jak najbliżej autem, to może we wsi Rostaje zaparkować swój samochód. Natomiast pozostałą część trasy się po prostu przespacerować.

Z pewnością nikt nie pożałuje, że wykona choć minimalny wysiłek fizyczny. W końcu po drodze można podziwiać niesamowite widoki, a czasem nawet na chwilę przystanąć i wpaść w zadumę.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.3 / 5 na podstawie 22 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nieznajowa, wieś widmo Radocyna

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0