Press "Enter" to skip to content

Młyn olsztyński Olsztyn

Olsztyn – Młyn olsztyński

Popularny Młyn olsztyński zalicza się do najstarszych zachowanych zespołów historycznej architektury przemysłowej w regionie Warmińskim.

Na wspomniany kompleks zalicza się młyn wraz z silosem do gromadzenia zboża oraz spichlerz.

Wspomniany kompleks usytuowany jest nieopodal dworca kolejowego, a tuż za wspomnianymi budowlami znajdowała się rampa przeładunkowa.

Jej obecność umożliwiała przyjmowanie transportów zboża dostarczanych do Olsztyna za sprawą kolei. Na polecenie Warmińskiego Towarzystwa Gospodarczego w 1924 roku wybudowano silos.

Wyróżnia się on żelbetonową konstrukcją mającą pięć kondygnacji wraz z mansardowym dachem, całość jest zwieńczona dachu nawiązującym do całokształtu architektonicznego budowli.

Na przyziemiu silosu usytuowana jest jeszcze jedna rampa towarowa. Po zachodniej stronie umiejscowiono jeszcze mniejszy spichlerz przeznaczony do załadunku ziarna.

Budynek ten jest konstrukcją jednokondygnacyjną o ścianach wykonanych z cegły, z kolei poddasze oparte jest o konstrukcję szachulcową.

O południowej strony w elewacji dostrzeżemy modernistyczny szczyt schodkowy przeznaczony w latach jego świetności wykorzystywany był w charakterze żurawia przeznaczonego do wyciągania worków ze zbożem. Swoje funkcje kompleks pełnił jeszcze długo po wojnie.

Pod koniec XX wieku przeszedł on całkowity remont i dzięki temu funkcjonował aż do pierwszych lat naszego wieku.

Jednym z ostatnich właścicieli olsztyńskiego młyna była spółka Młyn Olsztyński i to właśnie od niej przyjęła się potoczna nazwa tego miejsca. Na dzień dzisiejszy jest niestety nieużytkowany i zamknięty obiekt.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Młyn olsztyński Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0