Press "Enter" to skip to content

Dworek Anderssonów Olsztyn

Olsztyn – Dworek Anderssonów

W czasie swojego rozwoju Olsztyn pochłaniał coraz większe obszary. To, co wcześniej było miejskimi przedmieściami, teraz jest niemal centrum miasta. Do budynków, które podzieliły taki los należy Dworek Anderssonów. Został on wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, w roku 1843. W 1870 roku zamieszkał w nim syn ostatniego polskiego burmistrza Olsztyna Justus Rarkowski.

Natomiast sam dworem wybudowany był na terenach, które należały wówczas do rodziny Rarkowskich, a obecnie są częścią terenów uniwersyteckich, czyli na terenie Kortowa.

Jednak najbardziej znaną rodziną, która związana była z dworkiem jest rodzina Anderssona, od których wziął on swoją nazwę. Ernst Andersson żonaty z Warmianką kupił dworek na początku XX wieku.

Zasłynął z najbardziej pokaźnej biblioteki w mieście oraz dwóch znanych na świecie córek – Ingrid, malarki oraz Hedwig, pisarki i poetki.

Po II wojnie światowej musiały uciekać z kraju, jednak zachowały wspomnienia o Olsztynie w swojej twórczości.

Obecnie dworek stanowi budynek komunalny, który jest niestety w złym stanie i wymaga gruntownego remontu, oraz opieki ze strony konserwatorów zabytków aby została przechowana pamięć o Anderssonach, którzy tak pokochali tutejsze okolice.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.6 / 5 na podstawie 23 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dworek Anderssonów Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0