Press "Enter" to skip to content

Dom Abrahama Olsztyn

Olsztyn – Dom Abrahama

Obecnie ciężko uwierzyć, że w Olsztynie znajdowała się kiedyś dzielnica żydowska pełna ludzi, hałasu i interesów. Tragedia II wojny światowej nie pozwoliła zachować jej w topografii miasta, jednak ocalał jeden budynek, który może być dowodem, że Żydzi mieszkali kiedyś w Olsztynie.

Dowodem tym jest Dom Abrahama. Jest to budynek, który powstał w 1904 roku, jako własność Abrahama Brunna, który zajmował się sprzedażą materiałów włókienniczych oraz skór. Na parterze budynku miał miejsce, w którym prowadził interesy, resztę można było swobodnie zamieszkiwać.

Abraham Brunn był cenionym obywatelem nie tylko w gminie żydowskiej, ale również wśród innych mieszkańców Olsztyna. Poza kamienicą miał także ogrody, stajnie i magazyny.

Wybudowana przez niego kamienica jest budynkiem piętrowym, która stanęła pomiędzy blokiem mieszkalnym a Fabryką Powozów. Ma interesującą fasadę, którą ozdabiają inicjały właściciela, syreny oraz data powstania.

Po śmierci właściciela w 1924 roku wdowa przejęła budynek i utrzymywała się z wynajmowania mieszkać. W czasie II wojny światowej majątek Brunna skonfiskowała Rzesza Niemiecka.

Obecnie jest jedynym architektonicznym świadectwem istnienia Żydów w Olsztynie, a na parterze kamienicy mieści się zakład zegarmistrzowski.

Powiedz, czy podoba Ci się ten wpis?
(4.4 / 5 na podstawie 24 ocen)

Bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dom Abrahama Olsztyn

przez Redakcja AZnews przeczytasz w: 1 min
0