Powrót do formy po ciąży wcale nie musi oznaczać wielogodzinnych treningów na siłowni. Dzięki ćwiczeniom pilates wykonywanym z dzieckiem, każda mama może w prosty sposób zadbać o płaski brzuch. Przykładowy trening z maluchem w domowym zaciszu prezentuje ekspert marki „Mama i ja” – Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka fitness i specjalista ds. żywienia.
Dlaczego pilates?
Pilates to idealna forma aktywności dla kobiet po porodzie, gdyż dzięki niej wzmacniane zostają mięśnie, które zostały osłabione w trakcie trwania ciąży. Chodzi tutaj głównie o mięśnie dna miednicy, kręgosłupa oraz brzucha – tłumaczy ekspert marki „Mama i ja” trenerka fitness i specjalista ds. żywienia – Agnieszka Bajer-Ciszewska. Co więcej, dzięki regularnym treningom skóra staje się jędrna, sylwetka wyprostowana, a ciało dużo bardziej elastyczne. Ćwiczenia pilates nie zabierają dużo czasu, a z uwagi na ich łatwość można wykonywać je razem z dzieckiem. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek wysiłek fizyczny pamiętajmy, aby koniecznie skonsultować go z lekarzem – dodaje ekspert.
PILATAS NA PŁASKI BRZUCH
Trening należy powtarzać regularnie od 3 do 4 razy w tygodniu. W trakcie jego trwania pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Idealnie sprawdzi się tutaj niskominalizowana woda dla mam i dzieci „Mama i ja”.
Ćwiczenie nr 1: „Przysiad w wypadzie” – wykonujemy 12 powtórzeń na każdą nogę
Pozycja wyjściowa: Stań w wypadzie przytrzymując dziecko w pasie obiema rękami.
Ruch: Zejdź w dół (tak, jakbyś chciała uklęknąć) na wdechu, a następnie wróć do pozycji wyjściowej na wydechu. Pamiętaj o napięciu mięśni brzucha, utrzymaniu palców stóp w jednym kierunku oraz przedniego kolana w linii stopy.
Ćwiczenie nr 2 „Setka” – wykonujemy 50 powtórzeń na każdą rękę
Pozycja wyjściowa: Połóż się na plecach, podnieś tułów i barki utrzymując stabilne mięsnie brzucha. Nogi unieś w pozycji „stołu” (zachowując kąt prosty między udem a podudziem). Jedną ręką przytrzymaj dziecko, drugą wyprostuj na wysokości bioder.
Ruch: Wyprostowanym ramieniem wykonuj ruchy do góry i na dół utrzymując stabilnie całe ciało. Maksymalnie napnij mięśnie brzucha. Po 5 pierwszych ruchach ramieniem wykonuj wdech, po 5 następnych wydech.
Ćwiczenie nr 3 „Rolowanie do połowy” – wykonujemy 6 powtórzeń na każdą rękę
Pozycja wyjściowa: Usiądź prosto z delikatnie ugiętymi nogami. Dziecko oprzyj na udach. Jedną rękę wysuń do przodu, drugą przytrzymuj dziecko.
Ruch: Podwiń miednicę, zroluj kręgosłup i w tej pozycji na wdechu zejdź do końca pośladków. Cały czas utrzymuj bardzo silne mięśnie brzucha. Wróć do pozycji wyjściowej na wydechu.
Be First to Comment