Pławowice – Rzeczpospolita poetów Majątek, który został nazwany Pławowice, leży nieopodal Krakowa. Do stolicy małopolski jest zaledwie 25 kilometrów. Była to siedziba przez kilka wieków Morstinów. Natomiast całą genezę tego miejsca zapoczątkowali przodkowie tej sagi, czyli Mondeesternowie. Pojawili się oni w Polsce w XVI wieku. Osiedlili się oni w Pawłowicach,…
Posts tagged as “XVI”
XVI
Gdańsk – Biblioteka Gdańska Pan Biblioteka Gdańska PAN, znajduje się przy ulicy Wałowej. Obiekt budowlany ma już ponad 100 lat, ponieważ wzniesiono go już w 1905 roku i rzeczywiście jego głównym zadaniem miało być przechowywanie książek w celu ich udostępniania dla tutejszych mieszkańców. Księgi znajdujące się w Bibliotece jednak mają…
Kraków – Włoska Willa pod polskim niebem W Krakwie możemy oglądać willę podmiejską, która pochodzi z epoki Renesansu, a dokładnie została ona wybudowana w 1534 roku. Jej głównym mieszkańcem miał być ówczesny sekretarz królewski – Just Ludwik Decjusz. Nie jest to jednak zwykła willa, ponieważ styl architektoniczny został zaczerpnięty z…
Kraków – Kamienica pod Jagnięciem W Krakowie możemy oglądać naprawdę niezliczoną ilość różnych zabytków, a także cennych obiektów architektonicznych. Wśród tych perełek krakowskiej architektury, możemy wymienić właśnie Kamienicę Pod Jagnięciem. Jak oceniają specjaliści, została ona wzniesiona mniej więcej na przełomie XV i XVI wieku. Jej pierwszymi właścicielami byli członkowie rodziny…
Kraków – Piwnica i kino pod baranami W XVI wieku doszło do połączenia aż trzech kamienic, dzięki czemu powstał tak zwany Pałac Pod Baranami. Istnieje pewna legenda lub powiastka, że kiedyś w tym miejscu hodowano barany, które następnie sprzedawano. Ponadto w tym miejscu rzekomo mieściła się karczma. Teoretycznie stąd się…
Gdańsk – Kościół Świętego Jakuba Jest to jeden z najstarszych kościołów w Gdańsku, który pochodzi już z początku XV wieku. Świątynia została wzniesiona przez tutejszych żeglarzy, a na początku miała ona nawet charakter zwykłej kaplicy. W 1633 roku doszło do pożaru świątyni, po którym jednak ponownie postanowiono wyremontować kościół, a…
Olsztyn – Tablica Kopernika Mikołaj Kopernik jest chyba dla wszystkich znanym i cenionym astronomem, który słynął z tego, że udowodnił prawo krążenia Ziemi wokół Słońca i jednocześnie obalenie poprzedniej ideologii o sytuacji odwrotnej. Również w Olsztynie nie zapomniano o zasługach wielkiego astronoma. Będąc gościnnie w Olsztynie warto zajrzeć do Zamku,…
Głuchołazy – wydobywanie złota Wszyscy, którzy poszukują złota i chcą się w ten sposób wzbogacić, na pewno historię o Głuchołazach przeczytają bardzo uważnie, lub już doskonale wiedzą, co takiego tam się wydarzyło przed kilkoma wiekami. Już na początku XIII wieku, a dokładniej w 1220 roku okryto po raz pierwszy w…