Kraków – Sadzawka św. Stanisława Kraków jest magicznym miastem kryjącym w sobie wiele wspaniałych zabytków, urokliwych miejsc. Naprawdę ciężko jest zwiedzić całe miasto w ciągu jednego dnia. Dlatego warto zapoznać się z różnymi atrakcjami za pomocą na przykład książkowego przewodnika, żeby wybrać najbardziej interesujące turystów. Jedną z takich atrakcji godnych…
Posts tagged as “II Wojna Światowa”
II Wojna Światowa
Pławowice – Rzeczpospolita poetów Majątek, który został nazwany Pławowice, leży nieopodal Krakowa. Do stolicy małopolski jest zaledwie 25 kilometrów. Była to siedziba przez kilka wieków Morstinów. Natomiast całą genezę tego miejsca zapoczątkowali przodkowie tej sagi, czyli Mondeesternowie. Pojawili się oni w Polsce w XVI wieku. Osiedlili się oni w Pawłowicach,…
Połczyn-Zdrój – Luisenbad (informacja tylko dla dorosłych) Połczyn Zdrój jest chętnie odwiedzany przez kuracjuszy, którzy chcą nieco bardziej podreperować swoje zdrowie. Okazuje się, że nie jest to pospolite tylko i wyłącznie w naszych czasach. Pierwszy taki dom wybudowano już w 1705 roku. Warto jednak wspomnieć również o sanatorium Borkowo, który…
Gdańsk – Kościół Świętego Jakuba Jest to jeden z najstarszych kościołów w Gdańsku, który pochodzi już z początku XV wieku. Świątynia została wzniesiona przez tutejszych żeglarzy, a na początku miała ona nawet charakter zwykłej kaplicy. W 1633 roku doszło do pożaru świątyni, po którym jednak ponownie postanowiono wyremontować kościół, a…
Giżycko – budynek dawnego Kina Fala Przejeżdżając przez Giżycko, lub decydując się na wakacyjny wypoczynek w tym mieście, warto zaplanować sobie chociaż kilka godzin na zwiedzanie dorobku kulturowego tego miejsca. Jednym z takich miejsc jest budynek, w którym mieściło się dawne kino Fala. Obiekt znajduje się przy Placu Grunwaldzkim 2,…
Olsztyn – Most św. Jana Nepomucena Odwiedzając Olsztyn grzechem byłoby nie odwiedzić Mostu Świętego Jana Nepomucena zbudowanego na rzece Łynie. Opisywany jest on również w przewodnikach, jako Most św. Jana oraz Most Jana, (niem. Johannesbrücke). Most ten należy do najstarszych i przy okazji najpopularniejszych mostów w całym Olsztynie. Wspomniana budowla…
Olsztyn – Teatr im. Stefana Jaracza Powstały przed wojną w 1925 roku jako Treudank-Theater, był wyrazem wdzięczności dla ludności regionu za sukces w plebiscycie. Z tego też powodu długi czas grano w nim wyłącznie w języku niemieckim. Nieopodal teatru postawiono pomnik Stefana Jaracza. Teatr wyróżniał się doskonałymi warunkami akustyczne, które…
Olsztyn – Budynek banku rzeszy Data 1 stycznia 1876 nie była typowym Nowym Rokiem w Olsztynie. Ponieważ właśnie w tym dniu powstał Centralny Bank Rzeszy, czyli Reichsbank. Został on umiejscowiony w zamian Centralnego Banku Prus. Przy ówczesnej ulicy Wilhelmstraße znajdowała się bardzo ładna kamienica, która została również zajęta przez placówkę…
Olsztyn – Dom Abrahama Obecnie ciężko uwierzyć, że w Olsztynie znajdowała się kiedyś dzielnica żydowska pełna ludzi, hałasu i interesów. Tragedia II wojny światowej nie pozwoliła zachować jej w topografii miasta, jednak ocalał jeden budynek, który może być dowodem, że Żydzi mieszkali kiedyś w Olsztynie. Dowodem tym jest Dom Abrahama.…
Olsztyn – Dom Zdrojowy Olsztyn mało komu kojarzy się z właściwościami uzdrowiskowymi, co jest błędem, ponieważ północna część miasta ma zarówno korzystny klimat, jak i walory krajobrazowe. Zostało to docenione jeszcze w XIX wieku. Wtedy też, w Lesie Miejskim, powstała restauracja oraz specjalne wiaty, pod którymi można było odpocząć w…
Olsztyn – Willa rodziny Hermenau Przedsiębiorcy, fabrykanci to właśnie ich można było kiedyś bez problemu znaleźć w Olsztynie. Nazwisko niejednej rodziny było na stałe związane z miastem. Jednym z nich jest nazwisko Hermenau. Rodzina ta była związana z Olsztynem od połowy XIX wieku. Dzięki przedsiębiorczości założyciela rodziny Fryderyka Wilhelma Hermenau…
Olsztyn – Budynek Gimnazjum Męskiego Posiadanie placówki edukacyjnej jest bardzo istotne dla miasta. Tak też pomyślano w Olsztynie w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej nie było w mieście odpowiedniej szkoły, a gdy ją utworzono okazało się, że niezbędny będzie również nowy budynek, ze względu na ilość chętnych, która stale rosła.…
Olsztyn – Willa Fortuna Większość miast posiada reprezentacyjne główne ulice. W przypadku Olsztyna taką ulicą przez długie lata była obecna ulica Dąbrowszczaków. Była główną arterią miasta, więc musiało przebiegać przez nią to co najważniejsze – w tym tramwaje – i musiała być luksusowa. Potrzebę tę wykorzystał Otto Naujack właściciel cegielni…
Ruiny Monasteru – Tajemnicze ruiny monasteru Ruiny Monasteru, czyli wschodniego klasztoru możemy podziwiać na północny zachód idąc z kierunku Werchraty. Według historyków, jego geneza mogła mieć początek już nawet w XII wieku. Nie ma dokładnych dowodów, ale są bardzo duże przypuszczenia, że to właśnie stąd pochodził wielki metropolita kijowski, czyli Piotr…
Olsztyn – Dawna rogatka miejska Dawna rogatka miejska znajduje się przy ulicy Warszawskiej w Olsztynie. Budynek wzniesiono mniej więcej w roku 1886. W tym samym czasie wybudowano szpital psychiatryczny, który owiany jest mroczną i wstrząsającą historią. Budynek charakteryzuje się typowym dla tamtych czasów stylem budowania. Czyli czerwoną wierzchu, która jest…