Bartoszyce – dwa lata z życia księdza Jerzego Popiełuszki Obecnie służba wojskowa jest wyłącznie dla ochotników. Kiedyś nie było tak łatwo. Na odbycie dwuletniej służby mieli obowiązek zgłaszać się również klerycy. W ten sposób próbowano zniwelować działalność kościoła do minimum. A właściwie na rozgrywce, by księża przeszli na stronę władz,…
Posts published in “historie niezwykłe”
historie niezwykłe
Kraków – Sadzawka św. Stanisława Kraków jest magicznym miastem kryjącym w sobie wiele wspaniałych zabytków, urokliwych miejsc. Naprawdę ciężko jest zwiedzić całe miasto w ciągu jednego dnia. Dlatego warto zapoznać się z różnymi atrakcjami za pomocą na przykład książkowego przewodnika, żeby wybrać najbardziej interesujące turystów. Jedną z takich atrakcji godnych…
Moryń – Głaz „Oliwny” Ktoś kto lubi bardzo różne legendy z pewnością będzie zainteresowany ciekawymi bajkami na temat powstania Głazu Oliwnego. Jest to istna legenda o Czarcie Zełku, który przebywał w Moryniu. Jego ślady do dziś pozostały nieopodal Jeziora Morzycko. Jeszcze w dawnych czasach, kiedy to zamiast żarówek do oświetlania…
Pławowice – Rzeczpospolita poetów Majątek, który został nazwany Pławowice, leży nieopodal Krakowa. Do stolicy małopolski jest zaledwie 25 kilometrów. Była to siedziba przez kilka wieków Morstinów. Natomiast całą genezę tego miejsca zapoczątkowali przodkowie tej sagi, czyli Mondeesternowie. Pojawili się oni w Polsce w XVI wieku. Osiedlili się oni w Pawłowicach,…
Połczyn-Zdrój – Luisenbad (informacja tylko dla dorosłych) Połczyn Zdrój jest chętnie odwiedzany przez kuracjuszy, którzy chcą nieco bardziej podreperować swoje zdrowie. Okazuje się, że nie jest to pospolite tylko i wyłącznie w naszych czasach. Pierwszy taki dom wybudowano już w 1705 roku. Warto jednak wspomnieć również o sanatorium Borkowo, który…
Dębno – Domy optantów Niestety I wojna światowa przyniosła wiele zniszczeń, a także zmian na mapie jeśli chodzi o nowe granice Polski. Traktat Wersalski miał w zamiarze uregulować dostosowanie osiedlenia mieszkańców do nowych terytoriów. Stąd też zaczęto masowe przesiedlenia ludności. Gdy na polskich ziemiach zostało około dwóch milionów Niemców, mogli…
Gdańsk – Biblioteka Gdańska Pan Biblioteka Gdańska PAN, znajduje się przy ulicy Wałowej. Obiekt budowlany ma już ponad 100 lat, ponieważ wzniesiono go już w 1905 roku i rzeczywiście jego głównym zadaniem miało być przechowywanie książek w celu ich udostępniania dla tutejszych mieszkańców. Księgi znajdujące się w Bibliotece jednak mają…
Warszawa – Dworki Określenie, że dworki znajdują się wyłącznie na wsiach, gdzie właściciele takich posiadłości dysponowali wieloma hektarami ziemi jest dość stereotypowe. Okazuje się, że w większych miastach również znajdowały się tak zwane dworki miejskie, które pod względem budowy nie różniły się za bardzo od tych typowych, stawianych na wsiach.…
Warszawa – Ujeżdżalnie maneżami zwane Maneż, które jest słowem pochodzącym z francuskiego języka, po polsku można tłumaczyć bardziej jako ujeżdżalnia. Tłumacząc pojęcie, można wyobrazić sobie miejsce, a dokładniej budynek, w którym starano się ujeżdżać konie. Były one bardzo przydatne, ponieważ treningi z końmi mogły odbywać się w razie brzydkiej pogody…
Zakopane – Babki mleczarki pod Giewontem Giewont jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów przez turystów w Zakopanem. Jednak nie każdy interesuje się dokładnie co znajduje się wokoło góry. A można się dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych rzeczy o najbliższej okolic. Przede wszystkim, jeśli wybierzemy się na Giewont niebieskim szlakiem, to w…
Ostróda – Ulica Drwęcka – niegdyś Teatralna, Kinowa, Friedrichstrasse Niby niepozorna, bo przecież nie jest zbyt ruchliwa, to jednak bardzo tajemnicza i posiadająca swoją historię, o które nawet nie wiedzą wszyscy mieszkańcy Ostródy. Mowa o ulicy Drwęckiej, która już nie raz zmieniała swoje nazwy. Wiele lat temu można było mówić o…
Działdowo – „Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi” Ulica Męczenników w Działdowie wyróżnia się pomnikiem, na którym został wyryty napis „Za życia wrogowie, w obliczu śmierci równi”. Pomnik ten jest nieco schowany, chociaż teoretycznie znajduje się bardzo blisko ulicy Męczenników. Żeby trafić pod ten pomnik, trzeba jechać taką oto…
Tuczno – Miasto mlekiem i czekoladą płynące Chcesz zasłynąć niesamowitą marką na całym świecie? Obawiamy się, że na dobre nazwisko trzeba bardzo mocno zapracować. Tak jak to było w przypadku Wedla. To Właśnie czekolady Wedla są nam znane jako jedne z najpyszniejszych. Mało kto jednak, wie, że historia powstania tej…
Karpacz – Hotel Gołębiewski Chyba o Hotelach Tadeusza Gołębiewskiego słyszał każdy. Należą one do bardzo ekskluzywnych i jednocześnie wybitnie drogich obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych. Nawet pobyty w Hotelu Gołębiewskim można było wygrywać w różnych konkursach telewizyjnych. Właściciel kompleksów wypoczynkowych zainwestował już w obiekty znajdujące się w Wiśle, Białymstoku, a także w Mikołajkach.…