Facebook oskarża masowo
Facebook złożył pozew przeciwko właścicielom prawie 150 domen, które jego zdaniem wykorzystywane są w sposób niezgodny z prawem – żerując na popularności serwisu społecznościowego.
Wykorzystując tzw. Lanham Act, czyli część amerykańskiego prawa odnoszącą się do spraw związanych ze znakami handlowymi, Facebook oskarżył 25 firm i osób prywatnych oraz nieznanych mu jeszcze właścicieli 119 nazw o cybersquatting. W pozwie wymieniona została między innymi domena Faceboook.com, o której pisaliśmy przy okazji błędów w przeglądarkach popełnianych przez użytkowników. Facebook walczy również z właścicielami m.in.:
- facebobk.com
- facemook.com
- wwwfacefook.com
- ffacebook.com
- facetook.com
- wwwfacebookde.com
- fbacebook.com
- facebool.info
- faecbook.com
- facebooki.co
Szczegóły tego pozwu znaleźć można pod tym adresem.
To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia domenowa walka Facebooka. Najgłośniejszą była dziwna, prawnicza batalia o Facebok.com. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu ICANN zażądała od firmy rejestrującej EuroDNS, by ta po przychylnym dla Facebooka wyroku panelu WIPO przekazała domenę facebok.com na rzecz serwisu społecznościowego. EuroDNS odmówiła jednak z powodu toczącej się w tym samym czasie sprawie przed sądem księstwa Luksemburg – dotyczącej tej samej domeny. Ostatecznie jednak nazwa trafiła w ręce serwisu.
Wśród innych ważnych sporów warto również wspomnieć o Facebook.me, która znajdowała się wcześniej w rękach pewnego hobbysty. Domena znajduje się już w posiadaniu serwisu społecznościowego.



29.07.2011 